Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej

13.02.2010
sobota

Ukłucie mitu

13 lutego 2010, sobota,

Idziemy, idziemy, a po Złote Runo jeszcze nie doszliśmy. Czytamy u dentysty, po sankach, przed spaniem. Mitologia trzyma nas w uścisku już kolejny tydzień. Nie da się pominąć żadnej z „Opowieści z zaczarowanego lasu” Hawthorne’a. Ze zdumieniem odkryłam, że powstały w pierwszej połowie XIX wieku! Tymczasem humor jest całkiem współczesny.  Maciek dziś turlał się ze śmiechu kiedy woskowe figury malutkich Pigmejów były „naturalnej małości”. Lubimy narratora – tego pana Hawthorne’a. A to dzieci smoczych zębów porówna do jarzyn (bo byli utytłani w ziemi), a to nie może sobie przypomnieć jak wyglądała czwarta służka Cyrce, a to kapitalnie podsumuje wyrocznię w Delfach. Problem polegał na tym, że przemawiała (z otworu w skale) dość mętnie: „słowa te najczęściej były tak zagadkowe, że równie dobrze mogły pozostać na dnie dziury”.

U Hawthorne’a  bogowie nie są kapryśni czy okrutni, nie mają humorów, wspierają ludzi – przede wszystkim Hermes, Żywe Srebro. Pewne sprawy muszą więc pozostać niewyjaśnione, nie wiadomo choćby, kim był biały byk, który porwał Europę. Dopowiadam, że to Zeus.  – A po co to zrobił? – pyta Maciek. Cóż, tego nie wyjaśniam dokładnie. Tak czy siak Gromowładny ma już skazę.

– Herosi nie mają wcale nadludzkich cech – odkrył Maciek, przepraszam Macieusz Maciules, bo tak zwie się teraz ten bohater ( Na rysunku Macieusz walczy z Kołdryą ). Wzorem dla Macieusza był oczywiście Tezeusz walczący z Minotaurem.  Ja czekałam niecierpliwie na rozdział „Pałac Cyrce”, bo dokładnie już nie pamiętałam, jak to tam było. Cyrce piękna i zła zamienia towarzyszy Ulissesa w zwierzęta, do których są podobni, czyli w wieprze. – A jakie zwierzę ja najbardziej przypominam? – zainteresował się Maciek. I tak zaczęła się dyskusja, w końcu wyszło, że Maciek ma coś z osła i kota, oboje więc wybraliśmy koty na nasze wewnętrzne zwierzęta (to oczywiście wersja optymistyczna). Koty nie lubią, żeby im coś kazać i tak zrobią to, co miały w planach. Z oślim uporem.

Ani się obejrzeliśmy jak mity zaczęły wkraczać nam w życie. – To było mniej nieprzyjemne niż ukłucie troski – mówi Maciek po wyjściu od dentysty. Kiedy Pandora wypuściła z puszki troski i nieszczęścia, te pokraczne stwory zaczęły kłuć ją swoimi żądłami. Czasem się o mity kłócimy, a właściwie o kolejność czytania. Maciek z palcem na spisie treści zaczął dziś wyliczać czy będzie rozdział „Złote Runo”, czy „Pigmeje”. – Wpadła bomba do piwnicy, napisała na tablicy …..  – Skąd to znasz? – Nie wiem. Niesłychane, że ta wojenna wyliczanka – w Maćka wersji ktoś „oblał benzyną” – przenosi się z pokolenia na pokolenie. Sama z siebie, powtarzana bez końca. Jak kiedyś te mity.

I tylko jedno mnie niepokoi, co będzie jak już zdobędziemy Złote Runo? Co mamy czytać?

Macieusz walczy z potworem Kołdryą

1. Perseusz i Gorgona  2.Tezeusz i róg Minotaura  3.Herkules ( z niebem na barkach) i Atlas

4.Bellerofont na pegazie i Chimera  5. Filemon i Baucis ( z Hermesem i Zeusem)  6. Ulisses grozi Cyrce

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 12

Dodaj komentarz »
 1. … że też się ta cała pańcia-Dora cała w tej puszce zmieściła. Jak sardynka jakaś.

 2. Nie czytałem Opowieści z zaczarowanego lasu ale widzę, że trzeba będzie nadrobić zaległości. Mogę za to z czystym sumieniem polecić ‚dorosłe’ opowiadania i powieści pana N.H., dla mnie to jeden z najlepszych pisarzy XIX wieku.

  Pozdrawiam.

 3. Koty nie lubią, żeby im coś kazać i tak zrobią to, co miały w planach. Z oślim uporem

  Węse tutok zapowiedź wpisu o bajce pona Kiplinga o kocie, co to chodził se własnym drogami. Dobrze węse? 😀

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. niby jest szansa, że nim zdobędzie się Złote Runo ktoś coś nowego napisze i pojawi się na półce coś równie zajmującego, co godnie zastąpi herosów, ale jakiś zbyt duży optymizm w tym poglądzie zauważam. ja na pewno z się nie wyrobię ;]
  bez konkretnych tytułów, ale przyszły mi na myśl dwa tropy: bajki dalekiego wschodu i pirackie przygody.

 6. @filodor – Hawthorne rzadko chyba jest wznawiany, ale po Opowieściach mam ochotę na te dorosłe rzeczy.

  @owcarku – zacna idea, zaraz tego poszukam. A w kogo by Cyrce zamieniła owcarka, oto jest pytanie:))

  @foma – widzę, że już się piszą historie. Jest bar i komisariat, i piracki galeon – cały świat. Będę zaglądać:))

 7. Nie ma świata poza barem ;] Zapraszam serdecznie 🙂
  Owszem, się piszą różne historie, ale książka dla kilkulatków to wciąż tylko projekt, który snuje się po głowie, zwykle zbyt daleko, by posunąć te kilka początkowych wersów. Ale będzie, będzie.

 8. idąc tropem podpowiadam Pańczatantrę

 9. Zajrzałam i widzę okładkę książki, którą ostatnio kupiłam swej córce w antykwariacie. 🙂 Jak wróci ze szkoły, pokażę jej Pani wpis i rysunki Maćka (jak zwykle piękne). Wspaniała zachęta do przeczytania. 🙂

 10. Dziś w bibliotece miałam tę książkę w ręku. Przekartkowałam, bo ostatnio często krążymy w pobliżu opisywanych tematów. Ale stwierdziłam, że mój Tomek jeszcze za mały. Wpisujemy na listę:) Rysunki Maćka naprawdę super. Jestem za tym, by czasami koszmarne ilustracje w książkach dla dzieci chować za takimi cudeńkami. My z jedną książką tak zrobiliśmy. Oj, gdyby wydawca i autorzy to zobaczyli, ale by się zdziwili.

 11. biorąc pod uwagę aktualną tematykę rysunków Juniora ulepszać możemy tylko segment motoryzacji, kolejnictwa i maszyn budowlanych.

 12. Pierwszy człowiek jakiego znamy po tym co po sobie zostawił to był artystą i z pewnością monoteistą.

 13. „A w kogo by Cyrce zamieniła owcarka, oto jest pytanie:))”

  Jo se myśle, ze bez odpowiednik badań naukowyk jo odpowiedzi na to pytanie nie nojde. Ba kie sprawe naukowo zbadom, to ocywiście wyniki swoik badań od rozu opublikuje 😀