Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej Oczytany - Blog Justyny Sobolewskiej

19.04.2015
niedziela

Najlepsze książki XXI wieku

19 kwietnia 2015, niedziela,

Rankingi rankingami – wiadomo, że ciągle pojawiają się nowe.

A skoro już było 10 najważniejszych książek roku, dekady, wieku, to teraz trzeba zrobić modniej – 11 albo 12 (nie wiem, dlaczego). Dość, że BBC (przy współpracy recenzentów z „New York Timesa” i innych mediów) wybrało 12 najważniejszych powieści XXI wieku napisanych po angielsku.

Są „Białe zęby” Zadie Smith i „Middlesex” Eugenidesa, „Korekty” Franzena, McEwan i Chimamanda Ngozi Adichie, i kilku autorów u nas nietłumaczonych. Co tu dodać? Wymieniłabym może „Białe zęby” na „O pięknie” Zadie Smith, może jakiś Barnes by się przydał albo „Linia piękna” Houllighursta (gdyby nie była tak strasznie źle przetłumaczona). Pierwsze wydanie „Korekt” Franzena przeszło w Polsce bez echa, bo nie był jeszcze tak znany. Niesłusznie, bo świetna rzecz.

Ciekawsza byłaby lista najlepszych książek zagranicznych, które pojawiły się u nas po 2000 roku. Bo oprócz Sebalda „Austerlitz”, „Mapy i terytorium” Houellebecqa, „Amatorek” Jelinek czy „Muzeum niewinności” Pamuka, „Tam, gdzie kończy się kraj” Dawida Grosmana (te tytuły przychodzą mi na szybko do głowy) byłyby to książki napisane sporo wcześniej i wydane dopiero niedawno – „Wymazywanie” Bernharda, „Księga Niepokoju” Pessoi, „Życie i los” Wasilija Grossmana (nie wymieniam Littela, bo widać, że ściągał przede wszystkim od Grosssmana), „Dwie poważne damy” Jane Bowles, „Życie. Instrukcja obsługi” Pereca, „Dzicy detektywi” Bolano, „W ciemność” McCarthy’ego.

I wiele, wiele innych. Jakby wyglądała Państwa lista najważniejszych książek zagranicznych? 10 albo 12, albo nawet 15? Jeśli chodzi o rankingi polskich pisarzy, to sobie tego nie wyobrażam – jeśli ktoś potrafi, to zachęcam 🙂

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Niekoniecznie w kolejności , ale nie to chyba jest najważniejsze i trochę starsze rzeczy ( uwzględniane również przez Panią Justynę),ale tłumaczone i wydane w III tysiącleciu między Odrą i modrym Bugiem.

  – Littell i jego Łaskawe „ pomimo” Grossmana
  – Grossman i jego „Życie i los” – Littell oczywiście bez wpływu na wybór Rosjanina
  – Pamuk i jego ” muzealne pasje”
  – Updike i „Pary”
  – McCarthy „Krwawy poludnik”
  – Shalev „Po rozstaniu”… przed rozstaniem również
  – Oczywiście Bernhard i jego „Wymazywanie”
  – Coś Coetzeego… na przykład „Hańba”
  – Saramago „Miasto białych kart”
  – I na przykład niezbyt muzykalne „Amatorki” niejakiej Jelinek

  Nie zmieścili się Murakami, Houellebecq Michel, Munro…

 2. „Amerykanska sielanka” Philip Roth
  „Twoja twarz jutro” Javier Marias,
  „Abbschaffel” Genazino,
  „Wymazywanie” Bernhard,
  „Krwawy poludnik” Cormac McCarthy,
  „Przypadki inzyniera ludzkich dusz” Skvorecky,
  „Łaskawe” Littel
  „Wyjechali” Sebald

 3. Na mojej liście na pewno znalazłby się „Półbrat” Christensena, „Łaskawe” Littela, „Moja walka” Knausgarda, „Wzburzenie” i „Nemesis” Philipa Rotha.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Niech będzie polska lista. Kryterium było osobiste wrażenie a nie literacka wartość, kolejność jest przypadkowa:

  Masłowska – wojna Polsko-Ruska..
  Szczygieł – Gottland
  Huelle – Weiser Dawidek
  Twardoch – Morfina
  Libera – Madame
  Rymkiewicz – Samuel Zborowski
  Bator – eseje o Japonii
  Cherezińska – Korona śniegu i krwi
  Komuda – Samozwaniec
  Dukaj – Lód

 6. Nie jestem pewien czy rzeczywiście wszystkie są wydane po roku 2000, ale to przecież i tak nie ma aż takiego znaczenia:
  Houellebeq – Cząstki elementarne
  Sebald – Austerlitz
  Bosch – Pingiwny
  Bernhardt – Wymazywanie
  Genazino – Abschaffel
  Saramago – O malarstwie i kaligrafii
  Roth – Amerykańska sielanka
  Munro – Uciekinierka
  Bolano – Gwiazda daleka
  Augustin – Mama

 7. Moje typy nie są może tak monumentalne, żeby podsumować jakoś piętnastolecie w literaturze tłumaczonej na polski, ale fantastyczne w lekturze 🙂
  Monica Ali, Brick Lane
  David Mitchell, Konstelacje
  Jurij Andruchowycz, Perwersja
  Jeanette Winterson, Wolność na jedną noc
  Angela Carter, Mądre dzieci
  Raymond Queneau, Dzieła zebrane Sally Mary
  Ken Bugul, Ulica Félix-Faure
  Haruki Murakami, Norwegian Wood
  Orhan Pamuk, Nazywam się czerwień
  Hiromi Kawakami, Pan Nakano i kobiety
  Andrew Miller, Przemyślny ból
  Wiktor Pielewin, Pokolenie Pi
  Vila-Matas, Krótka historia literatury przenośnej

 8. Nie bardzo lubie rankingi ksiazek lub filmow.
  Bliski mi jest „Middlesex” Eugenidesa, bo mieszkam w tej okolicy, ktora on opisuje i jest to sentymentalny przewodnik po okolicy Detroit i Michigan blisko granicy kanadyjskiej.
  Musze wspomniec powiesci Murakamiego, nie jeden tytul, ale kilka „Norwegian wood” i „Kronike ptaka nakrecacza”. Powinien byc Coetze, ale „Disgrace” to w zasadzie koniec XX w.
  Pamuk „My Name is Red”.
  Przypomina mi sie niejasno „Oparzenie” Aksjonowa i „Ewangelia wg kata” Wajnerow.
  Ian McEwan i jego „Amsterdam”, ale on jest pisarzem nierownym.
  Amos Oz i jego „A Tale of Love and Darkness”.
  Sentymentalnie przywiazany jestem rowniez do Ceesa Nootebooma i jego wiwisekcji duszy holenderskiej. „All souls day” zostal wydany w koncu XX w., ale nalezy do XXI w. Mieszkalem w Holandii przez 2 lata i Holendrzy sa czescia rowniez mojej duszy.

 9. najlepsze , codzienne lektury XXI wieku:
  http://www.polityka.pl
  gazeta.pl – czyli krótka historia upadku politycznego Dyzmy
  wp.pl – platforma indoktrynacji
  onet.pl -jak wyżej
  pięć kolejnych witryn aby upewnić się , że Polska osiągnęła „sukces” cywilizacyjny
  i przez przypadek http://www.polskawunii.com

 10. Faszeruje się publiczność różnymi majonezami, a najważniejsza literatura powinna nieść ze sobą jakąś naukę, wzbogacać człowieka intelektualnie, zatem moich kilka typów na XXIw. będzie takich:

  1. Protokoły Mędrców Syjonu – White Wolf, 2012 Jest także inne wznowienie z bardzo interesującymi komentarzami Henry’ego Forda.

  Napisano kiedyś o Bhagavadgicie, że jeśli ktoś przeczytał i zrozumiał tę księgę, to nie musi czytać żadnej innej z Ksiąg Objawionych. „Protokoły” są taką samą księgą dotyczącą współczesnego świata, równie niewielką w objętości, lecz pełną treści. Odstawiając na bok kwestię, czy są autentyczne, czy nie (choć są) Protokoły „Mędrców” Syjonu to pozycja obowiązkowa. Czytelnik znajdzie tam odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań z różnych dziedzin; z ekonomii, gospodarki, socjologii, kultury, filozofii, polityki, duchowości, obronności, etyki, zdrowia publicznego, np.: Dlaczego rządy na Zachodzie nie reprezentują już Obywatel? Dlaczego przywódcy państw są ośmieszani występami imprezach typu na Charlie „Der Sturmer” Hebdo? Dlaczego mamy podłe parlamenty? Jaką rolę pełni drukowany w USA, a teraz także w Europie pusty pieniądz fiducjarny? Dlaczego zniknął parytet złota? Jaką funkcję polityczną pełni promocja dewiacji seksualnych, pokracznych subkultur,fatalnej muzyki, etc.? Skąd się biorą wojny? Skąd na świecie niesprawiedliwość? Skąd walka płci? Skąd walka ras? Skąd walka religii? Skąd walka pokoleń? Skąd próba skłócenia Frankowiczów, z niefrankowiczami? Skąd „Kupiec Wenecki” Szekspira w wersji gender we Wrocławiu? Skąd pieśni komunistyczne oraz obsceniczność na Festiwalu Piosenki Aktorskiej? Skąd seriale dla kretynów? Kto tak na prawdę walczy z kim?

  2. Żydowscy Kolaboranci Hitlera – Ireneusz T. Lisiak, 2013

  3. Bestie. Mordercy Polaków – Tadeusz M. Płużański, 2011

  4. Poza granicą Solidarności – Ewa Kurek, 2013

  5. Gladio NATO’s Dagger at the Heart of Europe The Pentagonowsko-Nazistowskiej Osi Mafia Terror Axis by Richard Cottrell Print Edition Release May 5, 2012 (Gladio, NATO-wski Sztylet w Sercu Europy. Oś Terroru Nazistowsko-Pentagonowskiej Mafii)

  6. 9/11: The Ultimate Truth Second Revised Edition Laura Knight-Jadczyk Joe Quinn 2006 (9/11 Ostateczna Prawda o zamachu prawdziwych terrorystów na WTT i Pentagon)

  7. Subverting Syria: How CIA Contra Gangs and NGOs Manufacture, Mislabel and Market Mass Murder – Tony Cartalucci 2012 (Obalanie Syrii: Jak Gangi Narkotykowe CIA oraz Organizacje Pozarządowe Prokurują, Przekłamują oraz Sprzedają Światu Masowe Morderstwa”

  8. The Ruling Elite: The Zionist Seizure of World Power (Rządząca Elita: Syjonistyczne Przejęcie Władzy na Świecie” – Deanna Spingola, 2012

  9. THE WORLD ORDER A Study in the Hegemony of Parasitism, Eustace Mullins, 2014 (Światowy Porządek – Studium Hegemonii Pasożytnictwa)

  10. Żydowskie Ludobójstwo Armeńskich Chrześcijan – Christopher Jon Bjerknes, 2006 (Bardzo na czasie z okazji 100 rocznicy ludobójstwa w Armenii)

 11. Ups, sorki, śpieszyłem się przed wyjściem, stąd pomyłka w p-cie 5, już koryguję:

  5. Gladio, NATO’s Dagger at the Heart of Europe: The Pentagon-Nazi-Mafia Terror Axis – Richard Cottrell – 2012 (Gladio, NATO-wski Sztylet w Sercu Europy. Oś Terroru Nazistowsko-Pentagonowskiej Mafii)

  W nagrodę dodam jeszcze coś z profetycznej literatury faktu, realizującej się na naszych oczach, niczym wyżej wspomniane „Protokoły”, mianowicie: „Rok 1984” George’a Orwella, wznowienie 2010

 12. Bardzo chciałem coś dopisać z moich lektur, ale po komentarzu p. Janusza Z. odechciało mi. Wydaje mi się ,że p. Janusz zapomniał o jeszcze jednej książce, bardzo poczytnej w swoim czasie : Mein Kampf, autor A. Hitler. Chyba, że to m wzystko, co napisał to żarty

 13. No to mam już listę książek na ten rok do przeczytania 🙂

 14. Już wiem co będę czytał w tym roku